איך קונים מקלחון

מקלחון יכול לשדרג משמעותית את חווית הרחצה היומית שלנומקלחת חמה וטובה היא ללא ספק תענוג מרגיע ונפלאאבל אם לא מותקן מקלחון מתאיםהשלב שלאחריה עלול להתברר כמרגיזאמנםיש שמתסדרים עם וילון אמבטיה פשוטאבל לעיתים קרובות הוילון הזה לא מספיק כדי לעצור את התזות המים ונחשולי הנוזלים והסבון הזורמים מהמקלחון לחלל חדר האמבטיההמקלחון הוא אותו מבנה זכוכית ותפקידו להפריד בין החלק היבש לרטוב בחדר האמבטיה.אם גם אתם מוצאים את עצמכם עובדים קשה מידי עם מגב אחרי כל רחצהכנראה שהגיע הזמן שתתקינו אותו.

בכתבה שלפניכם בדקנו 
– מה חשוב לבדוק לפני שקונים מקלחוןאיזה סוגי מקלחונים קיימים ואיך מתאימים אותם לצורככםכל התשובות.
לתכנן נכון
לפני שקונים מקלחון חשוב לתכנןלמדוד ולוודא שהוא יתאים לחדר האמבטיהלדברי יצחק לוי מחברת "7 סטוןניתן למצוא כיום בחנויות מגוון גדול מאד של מקלחונים במידות סטנדרטהמידות המקובלות נעות בין 75X75 ס"מ עד90X90 ס"מ בכפולות של 5. יחד עם זאתניתן בהחלט להזמין מקלחון במידות שאינן עומדות בסטנדרט המקובללוי מוסר כי מקלחונים המוזמנים במידה מיוחדת זהים באיכותם לעומת מקלחוני הסטנדטאולם לפיו: "ההבדל היחיד הוא במחירמקלחון במידה מיוחדת יכול להתייקר ב– 50% לעומת מוצר באותה רמה שהוא במידות הסטנדרט".

אם אתם לא מתכננים שיפוץ בבית והמצב הקיים בשטח לא משתנה – אין ברירה אלא להתאים את המקלחון למצב הנוכחי ולכן
במקרים מסוימים צריך להזמין מקלחון במידות מיוחדותלעומת זאתאם אתם מתכננים שיפוץ בבית וחשוב לכם לחסוך קצת בכסףחשוב שתבקרו קודם כל בחנות ותבחרו מקלחון במידת סטנדרט ורק לאחר מכן התאימו את השיפוץ לפיולדברי לוידלתות המקלחון צריכות להיות מותקנות בדיוק בקו החיבור בין שיפועי הריצוף ברצפת המקלחון לבין החלק המישורי בחדר האמבטיהלדבריושיפוע הריצוף באזור המקלחון חייב להיות מחושב בצורה מדויקת בהתאם לגודל המקלחון על מנת שהמים יתנקזו בצורה מהירה ויעילהלכןדווחו לאיש הריצוף שלכם מראש על גודל המקלחון שבחרתם על מנת שידע לתכנן את אזור השיפוע ולחשב את זווית הריצוף המתאימה.
אגבמקלחוני סטנדרט מגיעים גם בגובה קבוע מראש העומד על 180 עד 185 ס"מאם אתם אנשים גבוהים הזקוקים למקלחון בגובה רב יותרקחו בחשבון שתצטרכו להזמין מקלחון במידות מיוחדותבנוסףצריבה מיוחדת על הזכוכיות,גוון מיוחד בצירים ובמשקופיםגם הם מחייבים הזמנה מיוחדת של מקלחון ולכן כרוכים בתוספת מחיר.
במקרים מסוימים אין אפשרות להתקין מקלחון בחדר האמבטיהכך לדוגמה במקרה שאזור המקלחון פשוט קטן מידיאם אתם מרגישים שבמקלחון שלכם קשה לזוז בחופשיות או להתכופף כדי להרים את הסבוןיש סיכוי שלאחר ההתקנה של דלתות המקלחון תקבלו לא מעט מכותדבר שיהפוך את כל חווית המקלחת למחניקה ולא נעימהבמקרה זה אולי עדיף להישאר עם אופציית הוילון.
סוגי מקלחונים
מקלחונים נחלקים ביניהם בין היתר על פי צורת פתיחת הדלתות שלהםלנושא זה ישנה חשיבות מעשית ופרקטית ולא רק חשיבות עיצובית:
מקלחון פתיחהבמקלחון זה דלתות המקלחון יכולות להיפתח פנימה ו/או החוצה באמצעות צירים כשהדלתות נסגרות בקו החיבור ביניהן באמצעות מגנטדלתות פתיחה ניתנות להתקנה במקלחונים פינתיים או חזיתיים (כאלו התחומים על ידי שלושה קירות בנויים). היתרון הגדול של מקלחון הפתיחה הוא בניקיון הקל שלו ובנטייה פחותה להצטברות נוזלים ולכלוךמצד שניבמקלחון זה יש חשיבות גבוהה יותר למידת השיפוע ברצפת המקלחוןיש סיכוי רב יותר לבריחת מים אם השיפוע אינו מתאים מאחר והחיץ (ה"מגב") בין המקלחון לחדר הוא עדין ביותר.
במקלחוני הפתיחה הפינתיים הקלאסיים כל פאת המקלחון נעה כדלת על ציר הקירלכןהמעוניינים במקלחון מסוג זה צריכים מקום מספיק בחדר האמבטיה לפתיחת הדלתות ועליהם לוודא מראש שאין אלמנטים שמפריעים לכךיחד עם זאתניתן להתגבר על בעיה זו על ידי הצבת מקלחון שפאותיו חצויות לשני חלקים – חלק קבוע הניצב ללא תזוזה סמוך לקיר וחלק שני המהווה דלתכאשר שתי הדלתות של שתי פאות המקלחון נפתחות יחדיש די מקום להיכנס אליו מבלי לתפוס הרבה מקום בחדר האמבטיה.
מקלחון הזזהבמקלחון זה דלתות המקלחון נעות על גבי מסילה בקו החיבור הרציףבמקרה זהאין צורך להתחשב בגודל חדר האמבטיההדלתות לא יכולות להיתקל בשום אלמנט מחוץ לשטח המקלחוןיתרה מכךהמקלחון הזה נחשב לאטום ביותר כנגד בריחת נוזלים מאחר ומסילות המסגרת עליהן נעות הדלתות בבסיס המקלחון מהוות חיץ גבוה ומסיבימצד שניהמקלחון הזה נוטה יותר לצבירת לכלוך ועובש והוא קשה יותר לניקוי – יש נקודות רבות על המסילות שקשה מאד להגיע אליהןבקיצוראם יש לכם די מקום בחדר האמבטיה ולא בא לכם לעבוד קשהזה לא המקלחון בשבילכם.
המסגרות והצירים
מסגרות וצירי המקלחונים עשויים בדרך כלל מאלומיניוםשמטבע הדברים אינו מחלידמרבית מקלחוני הסטנדרט מגיעים בגימור מבריק ומיעוטם הקטן בגימור מט או בצבע לבן או קרםלרובהמעוניינים בגימור מט צריכים להזמין מקלחון בהזמנה מיוחדתדבר שמייקר את עלותו.
שימו לב כי צירי הדלתות במקלחוני פתיחה מותקנים צמוד לקיר או לחלופין בין הדלתות לשמשה קבועה אחרת של המקלחוןלוי מדגיש כי "צירים המחוברים לקיר בדרך כלל מותאמים יותר טוב לעקמומיות הטבעית של הקיר ולכן מאפשרים אטימה טובה יותר". אולםכפי שהסברנו קודם לכןבחדרי אמבטיה קטנים לרוב לא ניתן להתקין מקלחונים מסוג זה.
הצירים יכולים לאפשר פתיחה של הדלתות פנימה והחוצה ב– 90 מעלותפתיחה כלפי חוץ בלבד ב– 180 מעלותבמקלחונים מסוימים ניתן באמצעות הצירים ליצור קיפול שתי כנפייםבסגנון בו נפתחות ונסגרות דלתות האוטובוסצורת קיפול זו מתאימה במיוחד לנכים הזקוקים לפתח רחב יותר וגם במקרים בהם ישנה בעיית גישה וצפיפות באמבטיה.
זכוכית המקלחון – בטיחות לפני הכל
זכוכית המקלחון יכולה להגיע בגימורים ובעיצובים שוניםבין היתרנמכרים מקלחונים בעלי זכוכית שקופהזכוכית חלביתמחוספסת או חלקהבעיצוב פסים או קוביותאולםהנושא החשוב ביותר בכל הקשור לזכוכית המקלחון הוא הבטיחות.
זכוכית שבורה היא סכנה מיידית לפציעהולכן החל מאוגוסט 2006 הדרישה על פי התקן בישראל היא כי שמשה המותקנת בחדר אמבטיהבמקלחת או באזורים אחרים שקיימת בהם סכנת החלקהתהיה עשויה זכוכית בטיחות מחוסמת או רבודהכך נמסר לנו ממכון התקנים (בהתאם לתקן 1099.1). התקן הזה מחייב את כל היצרנים לפי תקנות התכנון והבניה.
למרות שהתקן מרשה התקנה של שני סוגי הזכוכית במקלחוניםחשוב לעשות הבחנה בין זכוכית רבודה לזכוכית מחוסמתזכוכית רבודה היא כזו המורכבת משתי שכבות זכוכית המודבקות על גבי שכבה מיוחדתכך שבעת שבירה הרסיסים נשארים דבוקים לשכבה זו ואינם מתפזריםזכוכית מחוסמתלעומת זאתעוברת תהליך חיסום מיוחד בטמפרטורה גבוהה אשר מקנה לה חוזק רב ומבטיח כי בזמן שבירתה היא תישבר לרסיסים מאד קטנים שאינם יכולים לחתוך כסכין ולפגוע באדם לידם.
מסתבר כי בפועל לזכוכית המחוסמת יש יתרון גדול יותר על פני זכוכית רבודה במקלחוןדיברנו עם דודו וארוםראש מדור חלונות ומערכות מיגון במעבדה למכאניקה והידראוליקה במכון התקנים אשר העניק לנו עצה ידידותית: "אני ממליץ לקנות מקלחון שמורכב מזכוכית מחוסמת ולא להסתפק בזכוכית רבודהזכוכית רבודה אמנם מורכבת משתי שכבות זכוכיתאך החוזק שלה הוא זהה לזכוכית רגילה לחלוטין ולכן היא תושפע יותר בקלות ממכות מזדמנותלעומת זאת,הזכוכית המחוסמת חזקה פי מזכוכית רגילהאגבהמחמירים יכולים לקנות מקלחון העשוי מזכוכית מחוסמת שהיא גם רבודה כדי לקבל רמת בטיחות כפולה".
זכוכית מחוסמת חייבת לעמוד ברשימת בדיקות במכון התקנים (בהתאם לתקן 938 חלק 3). לדוגמהבאחת הבדיקות שנעשות דרך קבע במכון שוברים המומחים זכוכית מחוסמת על ידי פטיש מיוחד ולאחר מכן סופרים את מספר הרסיסים.וארום סיפר לנו כי המכון מרשה מינימום של 40 רסיסים לכל שטח של 5X5 ס"מ – כלומרככל שיש יותר רסיסיםכך הזכוכית נחשבת יותר בטיחותית.
כדי לוודא שקניתם מקלחון שעומד בכל הבדיקות המחמירותכל שעליכם לעשות כצרכנים הוא להביט בזכוכית המקלחון ולחפש את תו התקן על גביהכל יצרן המייצר זכוכית מחוסמת חייב להטביע על הזכוכית סימן תו תקן קבוע שאינו ניתן להסרהאגבלגבי זכוכית רבודה לא קיימת חובת ההטבעה הזאתכך שתצטרכו לבצע מחקר לגבי ספקי הזכוכית של היצרן.
בין אם מדובר במקלחון הזזה או מקלחון פתיחהניתן להשיג אותו במספר צורות שונותמקלחונים מיוחדים יותר מבחינת עיצובית הם מקלחונים מעוגלים ומקומריםיש שמעדיפים את המקלחונים הללו על פני המקלחון הריבועי הקלאסי,משום שהם יכולים להתאים לחדרי אמבטיה קטניםהם מאפשרים מרחב תנועה גדול יותר בחדר האמבטיה ויכולים לחסוך במקוםיחד עם זאתבמקרים רבים עלולה להיווצר תחושת צפיפות בתוכם.
חשוב לציין כי מידות הסטנדרט במקלחונים המעוגלים מוגבלות יותר ובדרך כלל עומדות על 80X80 ו– 90X90 בלבד (מידת הזוית של הקירות הפנימיים). בנוסף לכךמקלחון מעוגל הוא בדרך כלל יקר יותר ממקלחון ריבועיהפרש שיכול להגיע עד כ– 150% במידות הסטנדרטאגבהזמנה של מידות מיוחדות במקלחון מעוגל עלולה להיגמר במחיר גבוה מאדדבר שיכול להוריד משמעותית את אפשרות המשחק שלכם.
אגנית למקלחון
אגנית יכולה לשמש כמשטח לרצפת המקלחוןאולם מסתבר שיש לה יותר חסרונות מיתרונותכפי שמסביר לוי: "עדיף להתקין שיפוע מתאים ברצפה מרוצפת בקרמיקה או פסיפס ולא להתקין אגנית משום שיש לה נטייה גבוהה לצבירת נוזליםלכלוך ועובש". אולםבמקרים מסוימים אין ברירה אלא להתקין אגניתלדוגמהכאשר מדובר ברצפת עץ או פרקט או כאשר מדובר בבית ישן בו הצנרת ממוקמת בקו גבוה שלא מאפשר התקנת שיפועים טובים ברצפה.
אמבטיון
אמבטיון הוא למעשה סוג של מקלחון – בגרסת האמבטכמו המקלחוןגם האמבטיון מגיע עם דלתות הזזה או לחלופין עם דלתות פתיחההמהוות חיץ בין פנים האמבט לבין חלל חדר האמבטיהניתן להתקין אותן בשלוש דרכים שונות בהתאם לצרכים שלכם:
אמבטיון סגור חלקית:אם האמבט שלכם מיועד לצרכי ישיבה בלבד או ג'קוזיתוכלו להסתפק בסגירה חלקית שלובאמבטיון זה כנף אחת מותקנת בצידו האחד של האמבט (באזור הברזים), ואילו צידו האחר של האמבט יישאר חשוף לחדר כך שתוכלו לשבת ולהתרווח בו בניחותא.
אמבטיון סגור הרמטית:אם האמבטיה שלכם מיועדת לצרכי רחצה בטוש ואתם ידועים ככאלה שאוהבים להשפריץ מים לכל עברעדיף לכם לאטום את האמבט הרמטית על ידי דלתות הסוגרות אותו מקצה לקצה.
אמבטיון בעל כנף כפולה:אופציה נוספת היא אמבטיון שניתן לקפלו פנימה לצורת מקלחוןבאמבטיון זה פאה אחת נשארת קבועה בצידו האחד של האמבט ופאה נוספת מחוברת אליה באמצעות צירים וניתנת לסגירה פנימהכך נוצר מעין מקלחון ריבועי בשטח האמבט שתוחם את אזור הרחצה בטוש.